::.. Vitajte na stránkach realitnej kancelárie NIKA TRANS, ktorá pôsobí v Prešovskom kraji a zaoberá sa prenájmom, predajom, kúpou nehnuteľností - domov, bytov, chát, garáží, stavebných pozemkov, stavieb a všetkými druhmi realít vrátane tých na komerčné využitie ďalej sprostredkúvame hypotekárne úvery, úvery na bývanie v spolupráci s bankovými aj nebamkovými inštitúciami. Vyhnite sa problémom s Vašou nehnuteľnosťou a zverte ju do rúk profesionálom. Naši makléri Vám poradia v komplikovaných prípadoch, vyriešia zložité realitné transakcie. Kladieme veľký dôraz na individuálny prístup ku každému klientovi a samozrejmosťou je kvalitný právny servis. ODMENA ZA ODPORUČENIE - Viete o niekom kto uvažuje o predaji alebo prenájme nehnuteľnosti? Po podpise zmluvy s takýmto klientom Vám vyplatíme ODMENU 5-10% z našej provízie, a to v okamihu zrealizovania Vami odporučeného obchodného prípadu. realitná kancelária Prešov, realitka Prešov, realitné kancelárie Prešov, nehnuteľnosti Prešov, reality Prešov, realitna kancelaria Prešov, realitna kancelaria Prešov, realitky Prešov, realitná agentúra Prešov. ..::

realitná kancelária Prešov NIKA TRANS byty na predaj alebo prenájom napíšte nám domy na predaj alebo prenájom pozemky na predaj chaty na predaj alebo prenájom komerčné nehnuteľnosti vstúpte kontakt na realitnú kanceláriu
     

 

Výber pozemku

Pri výbere pozemku buďte opatrný.
Patríte medzi tých, ktorý sa rozhodli že si zoženú vlastný rodinný  domček? Kde si ho, ale postaviť? A predovšetkým – ako vybrať ten správny pozemok? Čo by malo byť tým rozhodujúcim faktorom?  Najviac nás asi väčšinu bude zaujímať lokalita a cena. Tá sa odvíja jednak od zmieňovanej lokality, jednak od kvality pozemku. Čo si, ale pod týmto pojmom predstaviť? Odpoveď na túto otázku je pomerne zložitá.  Zvýšená opatrnosť je teda pri výbere pozemku skutočne na mieste.


Kúpa cez realitnú kanceláriu: áno či nie?
Zvážte preto dobre, či vaše znalosti z tejto oblasti sú dostačujúce. Neznalosť sa totiž v tomto prípade naozaj nevyplatí. Keď si nieste istý, obráťte sa radšej na odborníkov, napríklad na niektorú realitnú kanceláriu. Síce Vás to bude stáť nejaké peniaze, ale táto investícia sa rozhodne vráti. Realitná kancelária má totiž veľké množstvo informácii o ponukách, môžu vám, ale často naviac ponúknuť i službu právnika či notára.  A vo veľa prípadoch poradí aj s financovaním pozemku, keď potrebujete na nehnuteľnosť získať úver.  Vďaka svojim skúsenostiam a znalostiam trhu sú totiž schopný zhodnotiť vaše možnosti a môžu tak doporučiť i najvhodnejšiu banku či stavebnú sporiteľňu. Podobný servis vám zaistia aj poradenské firmy v oblasti financií. Počítajte, ale s tým, že za takto komplexný služby zaplatíte cenu zhruba vo výške 5% z kúpnej ceny pozemku, či sa obrátite na realitnú kanceláriu alebo na finančného poradcu. 

Akú veľkú parcelu potrebujete?
A aký veľký pozemok je vhodný? Podľa odborníkov je pre rodinný dom ideálna veľkosť pozemku okolo dvoch tisíc metrov štvorcových. To je väčšinou nereálne, jednak z dôvodu finančných a tiež preto, že tak veľkú parcelu nie všade zoženiete. Už na pozemku okolo tisíc metrov štvorcových však postavíte aj veľký dom a aj so zázemím pre záhradku a rekreáciu. Pre menší voľne stojací domček postačí i stredne veľká parcela s plochou okolo 500 metrov štvorcových. Pozor, ale v niektorých obciach sú stanovené minimálne výmery parciel, napríklad 800 metrov štvorcových. Malé parcely s rozlohou okolo 300 metrov štvorcových sa hodia len pre výstavbu radových domčekov. Optimálna šírka pozemku pre voľne stojací domček je medzi 15 až 18 metrami, pre radový domček postačí aj 10 metrov, minimum je potom 7 metrov.

Dvakrát merajte a raz režte.
Pokiaľ ide o stavebné náklady, považujú odborníci za ideálne rovinaté či mierne svahovité pozemky na únosnom podloží. K absolútnej istote o vhodnosti vami vybraného pozemku je potom dobré vedieť i to,  čo sa skrýva pod povrchom budúceho staveniska. Práve podložie je totiž jedným z kľúčových faktorov, od ktorých sa budú odvíjať náklady jednak na vybudovanie základov, jednak celej stavby. Keď sa objavia nejaké nejasnosti, vyplatí sa ešte pred kúpou stavebnej parcely získať stanovisko príslušných špecialistov.


Marathon po úradoch.
Keď už sa rozhodnete pre konkrétny pozemok a máte dohodnutú kúpu, začína vám náročný marathon po úradoch. V prvom rade je treba zistiť, či je vôbec možné na pozemku stavať a prípadne za akých podmienok. To sa dá vyčítať z územného plánu, ktorý vedie príslušný stavebný úrad. Dozviete sa z neho i to, čo môže byť v budúcnosti postavené na susedných pozemkoch.  Dôležité je aj overenie si možností pripojenie na inžinierské siete a to elektrina, plyn, vodovod, kanalizáciu a naviazanie na príjazdovú komunikáciu.


Skryté nástrahy.
Existujú však aj ďalšie nástrahy. Varovaním môže byť napríklad nezvykle nízka cena. To sa týka hlavne pozemkov v záplavových oblastiach, územiach v ochranných pásmach a v chránených krajinných oblastiach. Rovnako nie je dobré kúpiť si pozemok, ktorý je doposiaľ poľnohospodárskou pôdou. Až pri jeho prevode na stavebnú parcelu sa totiž môže prísť na to, že do neho zasahuje napríklad ochranné pásmo. Na vlastnú stavbu tak môže zostať len obmedzená plocha.  Ochranné pásmo má okolo seba napríklad železnica, všetky vedenia vysokého napätia, cesty alebo les. Vydanie stavebného povolenia na stavbu rodinného domu je ďalej podmienené vyriešením prístupu na pozemok.

To všetko by mala za vás overiť realitná kancelária. Pri výstavbe domov na kľúč zabezpečíme kompletný servis aj stavebné povolenie, prípadne hypotekárny úver.

 

späť

 

 

Copyright © NIKA TRANS - reality

www.nikatrans.sk, reality@nikatrans.sk